تبلیغات در پادکست

میتوانید حدس بزنید در طول یک روز چه تعداد پادکست پخش میشود؟ 100 هزار پخش؟ 200 هزار پخش؟ خیر! بیش از یک میلیون پادکست در طول یک روز پخش میشود و این عدد هر روز در حال افزایش است. اگر اینجایید تا مخاطب صدای شما را بشنود پس جای درستی هستید. تبلیغات در پادکست همان چیزی است که شما به آن نیاز دارد.

پادکست ....

ضرب المثل

روایت ماجرا و حکایت ضرب المثل به زبان ساده

پادکست ...

موسیقی

موسیقی های گلچین از بهترین های جهان

پادکست ...

زندگی افراد

خاطره های مسافرت به دور دنیا و کشورها

تبلیغات در پادکست چقدر سودآور است؟

برای پادکسترها

این امکان وجود دارد که بگوییم: زیاد! اما بستگی دارد که: شما چه تعداد مخاطب دارید؟ در طول یک ماه چقدر اپیزودهای شما شنیده میشود؟ میزان صمیمیت و تاثیرگذاری شما بر روی مخاطب چقدر است؟ اگر فرض بر این بگیریم که اپیزود شما پس از انتشار در طول یک ماه حداقل 30 هزار پخش را داشته باشد. شما میتوانید به ازای هر پخش 200 الی 300 تومان دریافت کنید که میشود 6 الی 9 میلیون تومان درآمد از هر اپیزود پادکست

به دست آوردن این تعداد پخش برای پادکست نه کار سختی است و نه کار آسانی بستگی به مخاطب شما، میزان فعالیت، کیفیت پادکست و … دارد. میدانیم که در طول روز حداقل یک میلیون پخش پادکست انجام میشود که یعنی چرخش مالی روزانه 200 میلیون تومان در این حوزه که هر روز از روز قبلی نیز بیشتر میشود. شما میتوانید در این چرخه برای کسب در آمد از پادکست به روش تبلیغات در پادکست سهمی داشته باشید. در این روش یک کسب و کار به عنوان اسپانسر شما معرفی میشود. روش دیگر برای درآمد از پادکست روش مانیتایز است که در آینده نزدیک برای پادکسترها پیاده سازی میشود.

تبلیغات در پادکست برای پادکسترها

خیلی از افراد پادکستر، یکی از اهداف اصلی‌شان این است که یک روزی بتوانند از طریق کانال پادکست‌ خود به کسب درآمد برسند. یکی از راه‌های کسب درآمد از طریق پادکست، پذیرش تبلیغات است. همونطور که گفتيم، بيشتر افراد ديد مثبتي به تبليغات در پادکست دارند؛ نگراني از بابت ريزش مخاطب نداشته باشيد؛ البته به شرط این که تبليغاتي که انجام مي‌دهيد، بي‌ارتباط با موضوع پادکست نباشد.
براي مثال اگر پادکست شما در ارتباط با توسعه فردي و روانشناسي هست؛ احتمالا تبليغات کتاب و سايت‌هاي مقاله‌محور خيلي خيلي هم ميتواند براي مخاطب‌ها جذاب باشد. شما به عنوان يک پادکستر آگاه باشيد که الزامي براي پذيرش افرادي که به شما درخواست تبليغ مي‌دهند، وجود ندارد. شما آگاهانه بايد درخواست تبليغ بعضي از کسب و کارها را نپذيريد، چون ارتباطي به موضوع پادکست شما ندارند.
اگر تبليغات مرتبط را با بهترين شکل ممکن ارائه بديد، شک نکنيد هر روز که بیدار مي‌شويد، پيام‌های تشکر مخاطب‌هایتان را بابت معرفي كه انجام داديد در سوشال مديا دريافت مي‌کنيد.
فکر مي‌کنيد مخاطب‌ها چرا شما را دنبال می‌کنند؟ جوابش ساده‌ست، چون به شما اعتماد دارند و از محتوایی که ارائه می‌دهید لذت می‌برند. به قول شهریار:« چشم ما در پی خوبان جهان خواهد بود…»
مخاطب‌ها برای تبلیغی که انجام میدید، پادکست شما را رها نمی‌کند؛ تازه اگر تبلیغات مرتبط با پادکست باشد، از آن تبلیغات استقبال هم می‌کند.

تبلیغات در پادکست سودآور است؟

برای تبلیغ دهنده

قطعا بله! اما پاسخ به اینکه شما چه کسی هستید؟  چه چیزی را تصمیم دارید تبلیغ کنید؟ برای چه مخاطبینی؟ و کدام پادکسترها را برای تبلیغات خود انتخاب میکنید؟ بسیار مهم است. اگر بتوانید به این سوالات به درستی پاسخ دهید قطعا تبلیغات در پادکست برای شما بسیار مناسب است. بیاید یک تبلیغات فرضی رادر نظر بگیریم. فرض کنیم که شما فروشنده کتاب داستان کودک هستید و میخواهید تبلیغ کنید بهترین انتخاب طبیعیتا پادکست های مرتبط با کودکان همچون پادکست های قصه کودکانه است تا پادکست هایی که درباره تاریخ صحبت میکنند و یا در مورد کسب و کار. همینطور در نظر داشته باشید که تبلیغات در پادکست یک روش بسیار مناسب برای برندینگ کسب  و کار شما و بالا بردن اعتبار برند میباشد. پس جواب این سوال واضح است، تبلیغات در پادکست سودآور است؟ قطعا بله.

در ادامه اطلاعات مناسبی را برای یک انتخاب مناسب و همینطور افزایش دانش عمومی برایتان آورده ایم.

تبلیغات در پادکست جواب میدهد؟

اگر خیلی خلاصه بخواهیم به این سوال جواب بدهیم؛ بله! قطعا تبلیغات در پادکست، میتواند بسیار تاثیرگذار و نتیجه‌بخش‌ باشد.

پادکست‌ها فرصت منحصر به فردی را برای کسب و کارها فراهم کردند تا کالاها یا خدمات خودشان را برای مخاطب‌های مختلف تبلیغ کنند. طبق آمار، 67 درصد از شنوندگان پادکست، درک مثبتی نسبت به تبلیغات دارند؛ چون مردم به تبلیغات در پادکست بیشتر از انواع تبلیغات دیگر اعتماد دارند. با این تفاسیر، چرا از این پتانسیل برای آگاهی‌سازی از برند، خدمات و یا محصولاتی که می‌فروشید استفاده نکنید؟

تبلیغات در پادکست، یکی از ارزان‌ترین روش‌های تبلیغ

اگر بخواهیم تبلیغات در پادکست را با سایر پلتفرم‌های پرمخاطب مقایسه کنیم؛ پادکست یکی از مقرون به‌صرفه ها محسوب می‌شود. برای تبلیغ در فضاهای پرمخاطبی مثل اینستاگرام و یوتیوب، شما باید هزینه زیادی بپردازید. تبلیغات در پادکست هزینه به نسبت کمتری برای شما دارد و در عین حال میتواند نتیجه‌بخش‌تر از بقیه پلتفرم‌ها عمل کند. خب بیاید هزینه تبلیغات در بستر‌های مختلف پرمخاطب را خیلی کوتاه بررسی کنیم.

تبلیغات در اینستاگرام و یوتیوب؛ توفیق اجباری!

اجازه بدهید با اینستاگرام شروع کنیم. تبلیغات در اینستاگرام از این نظر می‌تواند پرهزينه تلقی شود چون بيشتر مخاطب‌ها آن را جايي براي سرگرم شدن مي‌شناسند. پس خيلي تمايلي به ديدن پست و استوري‌های تبلیغاتی ندارند. پس کار تبلیغ دهنده برای تبلیغات سخت می‌شود و باید به شکلی تبلیغ را ارائه دهد که برای تمامی مخاطب‌ها تقریبا قابل‌پذیرش باشد. برای همین هم باید کلی سناریو بچیند، داستان‌سرایی کند، یک طورهایی وانمود کند که مشکل من با این محصول یا خدمات برطرف شده، جذابیت‌های بصری را بالا ببرد تا در نهایت بتواند بگوید : «پیج‌شون رو این زیر تگ می‌کنم حتما بهشون سر بزنید.» که البته بیشتر وقت‌ها هم مخاطب‌ها به پيج زير سر نمي‌زنن!
همونطور که می‌دانید، یوتیوب هم یک پلتفرم ویدئومحور هست که مخاطب‌های بسیار زیادی دارد. برای تبلیغ کسب و کار خودتان در این پلتفرم به ویدئوهای شیک و درست و حسابی نیاز دارید که خب ممکنه برایتان خیلی هزینه داشته باشد! به همان اندازه، به پول درست و حسابی هم نیاز دارید که بخواهید تقدیم یوتیوب کنید!
در هر حال، همه این موارد باعث می‌شود تا هزینه نهایی تبلیغات برای آن کسب و کار گران تمام شود.

تبلیغات در پادکست؟ من که سر تا پا گوشم!

اگر شما صاحب یک بیزینس هستید و برای تبلیغات در پادکست شک دارید، می‌خواهیم که از سه جهت خیال شما را راحت کنیم؛ هزینه‌ای که برای آماده‌کردن سناریو و توضیحات باید بپردازید، هزینه‌ای که برای تبلیغ باید به پادکست مورد نظر پرداخت کنید و نتیجه‌بخش بودن تبلیغ.

هزینه تبلیغات در پادکست برای کارفرما

از آن جایی که مخاطب‌های پادکست فقط از طریق شنوایی درگیر هستند، خیلی از هزینه‌های ساخت ویدئو، طراحی بنر و جلوه‌های گرافیکی و… برای شما حذف می‌شود. شما فقط به یک متن جذاب نیاز دارید تا پادکستر، خدمات یا محصولات‌ شما را برای شنوده‌ها توضیح دهد. معمولا این کار یک بار در بخش ابتدایی پادکست، و یک بار هم در بخش انتهایی صورت می‌گیرد؛ البته بعضی از پادکسترها هم این کار را در قسمت میانی پادکست هم انجام میدن.

هزینه‌ای که کارفرما باید به پادکستر بپردازد

برای اطلاع از این مورد میتوانید با ما در ارتباط باشید.

میزان اثرگذاری تبلیغات در پادکست بر مخاطب

دقيقا دغدغه مشترک پادکستر و صاحب بيزينس همين‌جاست. پادکستر نمي‌خواهد تبليغي انجام دهد که باعث نارضايتي و ريزش مخاطب‌ها شود و کارفرما نمي‌خواهد تبليغي انجام دهد که در نهايت دستاوردي به دنبال نداشته باشد. پس هر دو حساسیت بالایی را برای پذیرش تبلیغات در نظر میگیرند که همین موضوع به مرتبط بودن و اثر بخشی تبلیغ کمک میکند.

تبلیغات در پادکست برای کارفرماها

خبر خوب این که مردم به کسب و کارهایی که در فضایی مثل پادکست تبلیغ انجام میدند، خیلی بیشتر از بقیه پلتفرم‌ها اعتماد می‌کنند. دلیلش هم دید کلی و نگاهی هست که مردم به پادکست دارند. بیشتر آن ها پادکست را به عنوان مکانی برای افزایش آگاهی، یادگیری و آپدیت بودن می‌شناسند. پادکست‌های پرمخاطب، به پادکستر اعتماد دارند و معتقدند که اطلاعات خوب و مفیدی را دریافت می‌کنند؛ بنابراین تبلیغات را از جانب پادکستر مورد اعتماد خودشان می‌پذیرند و حتی ازش استقبال می‌کنند.
الزاما هر پادکست پر مخاطبي، نميتواند جاي مناسبي براي تبليغ کسب و کار شما باشد، با توجه به موضوع پادکست بايد به اين نكات توجه كنيد که با چه مخاطب‌هايي روبه‌رو هستيد. بيشتر خانم‌ هستند يا آقا. چه رده‌ سني دارند، معمولا توي چه شرايطي پادکست گوش میدن و اصلا در کدوم شهر زندگي مي‌کنند. خيلي از اين اين اطلاعات براي پادکستر واضح و مشخص هست. اگر فکر مي‌کنيد که یک پادکست گزينه خوبي براي تبليغ کسب و کار شماست؛ مي‌توانيد از او بخواهيد در اين موارد شما را راهنمایی کند.

Sam Balter مدير سابق پادکست Hubspot خيلي خوب مخاطب‌های پادکست را توصیف کرده: «مخاطب‌هاي پادکست عموماً از افراد تحصیل کرده مرفه هستند. چون به دلیل رنج سني، درآمد و سطح تحصیلات، این گروه از افراد به اندازه کافی بزرگ هستند که براي خريد يا استفاده از خدمات تصميم بگيرند و البته درآمد کافی برای انجام این کار را هم دارند. به طور كلي به دليل اين که مخاطب‌هاي پادکست، داراي شغل و تحصيلات عالي هستند، علاقه دارند که در مورد طیف گسترده‌ای از محصولات یا خدماتی که زندگی روزمره یا کاري را برای آن ها آسان‌تر می‌کند، آگاه باشند و استفاده کنند.»

یکی دیگر از صحبت‌هایی که میتواند خیال شما را از این بابت راحت کند که تبلیغات در پادکست مورد پذیرش مخاطب‌ها قرار می‌گیرد یا نه؛ صحبت‌های Alanah Joseph، مدیر ارشد تیم بازاریابی پادکست hubspot محسوب می‌شود. آنا در یک برنامه گفته:« ما زمان مورد بررسی قرار دادن تبلیغات در پادکست HubSpot، ما به تبلیغ از دید شنونده نگاه می‌کنیم. آیا تبلیغ به عنوان بخشی از بدنه اصل پادکست به نظر می‌رسد؟ گوش دادن به آن ون لذت بخش هست؟

چیزی که در مورد شنوندگان پادکست واضح و روشن است اینه که آن ها از پادکست‌های طولانی مدت (بالای 30 دقیقه) بیشتر لذت می‌برند. این خبر خوبیه؛ در واقع به این معناست که تبلیغ می‌تواند در ابتدا، انتها و یا هم ابتدا و هم انتهای یک قسمت قرار بگیره و همچنان شانس خوبی برای شنیده شدن داشته باشه.

با همه این تحلیل‌ها و شواهدی که توسط پادکست‌های موفق و پرمخاطب در ارتباط با تبلیغات صورت گرفته، احتمالا متوجه میزان اثر گذاری مثبت تبلیغات در پادکست شدید. پس بریم که ببینم از کجا باید شروع کنید.

برای تبلیغات در پادکست، چکاری باید انجام دهیم؟

به طور کلی پنج قدم برای تبلیغات در پادکست وجود دارد. در صورتی که این مراحل رh به درستی و با دقت به سرانجام برسانید؛ مطمئن باشید که در نهایت از تصمیمی که گرفتید، رضایت دارید.

1. در مورد پادکست‌ها تحقیق کنید.

پادکست‌های مرتبط با محصولات یا صنعت خودتان رو پیدا کنید. به عنوان مثال، اگر کامپیوتر می‌فروشید، می‌توانید بدنبال پادکستی بگردید که بر فناوری تمرکز داشته باشد. توجه کنید که شنوندگان هر پادکست چه مشخصاتی دارند. با در نظر گرفتن موضوع اصلی و عنوان‌های هر اپیزود می‌توانید به یک درک نسبی برسید. دوباره تصور کنید که قصد افزایش فروش کامپیوتر از طریق یک پادکست فناوری را دارید. نگاهی به عنوان اپیزودها می‌ندازید و می‌بینید که بیشتر عنوان‌ها تخصصی هستند و خیلی به مطالب عمومی و پایه پرداخته نشده. پس میتوانید اینطور نتیجه بگیرید که احتمالا بیشتر مخاطب‌های این پادکست را افرادی تشکیل دادند که به طور حرفه‌ای در زمینه IT، فناوری، کامپیوتر و علوم دیجیتال فعالیت دارند. اینجور افراد هم معمولا به سیستم‌های حرفه‌ای و صنعتی نیاز دارند. در صورتی که شما هم این سبک سیستم‌ها و کامپیوترها را ارائه میدهید، خیلی خیلی انتخاب خوبی می‌تواند باشد. البته موارد دیگری مثل سن، سطح تحصیلات، هویت جنسیتی و میانگین درآمد مخاطب‌های پادکست را هم باید در نظر بگیرید تا با اطمینان بیشتری آن پادکست را انتخاب کنید.

 تعیین کنید که چه نوع تبلیغاتی رو می خواید اجرا کنید

تبلیغ در پادکست فقط شامل يکي دو روش خاص نميشود. اگر پادکست‌هاي مختلف را گوش داده باشيد، حتما متوجه شديد که هر کدام از پادکسترها سبک خاصي را براي تبليغات استفاده مي‌کنند که خب قطعا با توجه به سليقه‌ مخاطب‌های شان اين سبک را ترجيح دادن.

يکي از راه‌هاي تبليغ در پادکست اين است که یک اسکریپت برای پادکستر تهيه کنید. به اين معنا که خودتوپان متن يا ديالوگ‌هايي که مد نظرتان هست را بنويسيد و تحويل پادکستر بدهيد تا عين همان نوشته‌ها را اجرا کند.

گزينه بعدي اين است که به روش راديو عمل کنيد.  يک تبليغ صوتي آماده کنيد و از پادکستر بخواهيد که آن را در جاي مناسبي از پادکست پخش کند. معمولا اين روش جذابيت کمتري براي مخاطب‌ها دارد اما خب با توجه به نوع محصول يا خدمات شما و ميزان ارتباط‌شان با موضوع پادکست، ميتواند در بعضي مواقع جذاب هم باشد. يکي ديگه از رايج‌ترين روش‌هاي تليغات در پادکست، مصاحبه ست. البته که اين مصاحبه رايگان نيست و شما بايد براي آن هزينه بپردازيد. در واقع پادکستر درمورد مزاياي محصول يا خدماتي که ارائه ميدهيد با شما گفتگو مي‌کند.  اين که در نهايت کدوم سبک را انتخاب کنيد به نوع کالا يا خدمات شما و البته سليقه مخاطب‌هاي آن پادکست بستگي دارد.

در مورد استراتژی تبلیغات تصمیم بگیرید

همه ما اين جمله را شنيديم که همه تخم‌مرغ‌ها را در يک سبد نچينيد. در رابطه با تبليغات در پادکست هم همين موضوع صدق مي‌کند. بهتره چند پادکست ر برای تبلیغ انتخاب کنید. نیازی نیست همه بودجه‌اي که براي تبليغات در نظر گرفتيد را در یک پادکست گران قیمت سرمایه‌گذاری کنید. مناسب‌ترین و البته محبوب‌ترین پادکست‌ها را انتخاب کنید. اين نکته را در نظر داشته باشيد که ممکن است يک پادکست ميليون‌ها شنونده داشته باشد، اما اگر یک بار تبلیغ شما را در اين پادکست بشنوند، نمي‌توانند برند شما را به خاطر بسپارند. اگر تبلیغ در چنين پادکستي جواب ندهد، پول زیادی را از دست ميدهيد و امکان دسترسی به افراد و افزایش بازگشت سرمایه هم نداريد! مطمئن باشيد که تبلیغات متعدد در پادکست‌های کوچک‌تر برای شما مشتریان بالقوه و نرخ تبدیل بهتري به ارمغان مياورد.

با پادکست ارتباط بگیرید

زماني که پادکست‌هاي مد نظرتان را انتخاب کرديد و متوجه شديد که کدام سبک تبلیغاتی را دوست دارید، با آن ها تماس بگیرید. تحقيق کنيد که بايد در مورد تبليغ در آن پادکست با چه کسي مذاکره کنيد و اطلاعات تماسش را به دست بياريد؛ ممکن است آن فرد خود پادکستر يا تهيه کننده پادکست باشد. خودتان و کسب و کارتان را به طور کامل معرفي کنيد؛ بهتر است که اهداف خودتان از تبلیغات را درج کنید و در مورد مراحل بعدی بپرسید. شماقطعا در مورد اين پادکست‌ها تحقيق کرديد که حالا داريد به آن ها پيشنهاد ميدهيد؛ پس شايد بد نباشه که برداشت خودتان از آن پادکست را بگویید. مثلا توضيح بديد که “من فکر مي‌کنم بيشتر مخاطبين شما اين افراد با اين رنج سني باشند و علاقه‌مند به فلان موضوع هستند؛ درسته؟” اين توضيحات باعث ميشود که به يک درک مشترک برسيد و بتوانيد بهتر و موثرتر تبليغات را پيش ببريد.

البته يک راه آسان‌ترش هم این است که همه‌چيز را به پلتفرم‌هاي تبليغاتي پادکست بسپاريد. آن ها مي‌توانند اين پروسه را خيلي سريع‌تر و موثر‌تر پيش ببرند.

دست به کار آماده کردن تبليغ بشيد

بر اساس پادکست، مدت زمان و سبکي که انتخاب کردید، تبليغ خودتان رو آماده کنيد. تبليغ را به نحوي شروع کنید که بتوانيد به سرعت توجه شنونده‌ها را جلب کنيد. برای مثال، ممکن است با چند ثانيه موسیقی پويا و هيجاني، يک سوال چالش‌برانگيز، یک داستان هیجان‌انگیز یا یک فکت جالب شروع کنید. بعد مي‌توانيد به مورد مزایای کالا یا خدمات خودتان اشاره کنید. اگر قرار است که براي ميزبان پادکست يا پادکستر، اسکريپت بنويسيد، مي‌توانيد از آن ها بخواهید که یک داستان شخصی در مورد محصول تعریف کنند. در آخر هم حتما تبلیغ را با دعوت به اقدام، مثل بازدید از وب سایت یا استفاده از کد تبلیغاتی برای اولین خرید، به پایان برسانيد. توصيه مي‌کنيم که فقط يه تبليغ ساده نباشد؛ یک امتياز به مخاطب بديد، یک پيشنهاد ويژه که به تبليغ شما به چشم يه فرصت نگاه شود؛ البته فرصتي که تايم محدودي دارد.

تبليغات در پادکست؛ به نفع همه ست!

با انجام تبليغات در پادکست همه از اين موضوع سود مي‌برند؛ هم پادکستر، هم تبليغ‌دهنده، هم شنونده‌ها. فقط بايد به عنوان تبليغ‌دهنده، پادکست‌های درست و مرتبطی را انتخاب کنید و به عنوان پادکستر، تبلیغات مرتبط را با بر اساس تحلیل مناسب از آمار هاست پادکست‌تتان ارائه کنید.
ما کارمان همینه! پادکسترها و تبلیغ‌دهنده‌هایی که می‌توناند برای هم مناسب باشند را به هم لینک می‌کنیم تا هر دو بهترین نتیجه را بگیرند.
با ما تماس بگیرید، ما راهنمایی‌تون می‌کنیم و بعد در و تخته را جفت و جور می‌کنیم!